III Festiwal Niepodległości - Tarnów 2014

Wiadomości archiwalne

III Festiwal Niepodległości - Tarnów 2014

Postautor: admin » 02 września 2014, 10:12 - wt

Obrazek

W Tarnowie zakończył się cykl spotkań zapowiadający jesienną, już trzecią, edycję Festiwalu Niepodległości. Tegorocznym tematem przewodnim festiwalu była polska tradycja powstańcza. Tradycyjnie już pod koniec października w Tarnowie odbyły się koncerty, debaty, przegląd filmowy, wykłady … Pierwszymi akcentami tegorocznej edycji były sierpniowe spotkania autorskie poświęcone w całości percepcji dwóch ostatnich polskich zbrojnych zrywów niepodległościowych, których pamięć przywracana jest nareszcie narodowej tożsamości.

We wtorek 19 VIII gościem cyklu był Piotr Legutko, redaktor „Gościa Niedzielnego”, autor książki „Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”, a w czwartek 21 VIII – młody publicysta Kajetan Rajski, autor książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Cykl zapowiadający „powstańczą” edycję Festiwalu Niepodległości zakończył się 27 sierpnia multimedialną debatą „Powstań sens czy bezsens ?”. Organizatorzy podjęli się zadania uporządkowania i wprowadzenia słuchaczy - uczestników Festiwalu do zagadnień, związanych z historyczną i współczesną oceną motywów, sensu i realnego znaczenia kolejnych polskich powstań. Wszystkie spotkania (kolejno 19-go, 21-go i 27-go sierpnia rozpoczynały się o godzinie 17:00 w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie przy ul. Narutowicza 38. Wstęp był wolny.

Główny blok imprez festiwalowych przewidziany był na koniec października i kolejne, jesienne tygodnie. Wśród propozycji nie zabrakło innych spotkań, wykładów, dyskusji z udziałem najwybitniejszych badaczy tematu przewodniego, przeglądu filmowego, spektaklu teatralnego, koncertu bardów i - rzecz jasna – kolejnego Tarnowskiego Marszu Niepodległości (30 X).

Festiwal Niepodległości to idea całkowicie oddolna i prawdziwie obywatelska, organizowana wolontaryjnie przez sygnatariuszy i sympatyków Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Data dorocznej kulminacji (koniec października) festiwalowych imprez wybrana jest nieprzypadkowo. Organizatorzy odwołują się tym samym do wydarzeń z roku 1918, kiedy to tarnowianie – jako pierwsi w kraju – zrzucili jarzmo zaborcze, rozbrajając Austriaków, po akcie poddania się przez tarnowską Radę Miasta „rządowi w Warszawie”.

Impreza organizowana jest na zasadzie „non profit” przez społeczność miasta i regionu przy wsparciu organizacji pozarządowych, prywatnych sponsorów, nie finansowej pomocy instytucji publicznych oraz wartościowych mediów.

Strona Festiwalu:

http://www.festiwal.intarnet.pl

http://facebook.com/festiwal.niepodleglosci
admin
Administrator
 
Posty: 79
Rejestracja: 15 marca 2012, 10:26 - czw

Wróć do Archiwum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron