Krzysztof Kopeć - Warto przeczytać

W galerii prezentuję książki z mojej biblioteki, poświęcone historii Polski w XX wieku.

(1/14): Jerzy Kirszak wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej albumem „Generał Kazimierz Sosnkowski 1885–1969” próbuje wprowadzić do świadomości społecznej i oddać sprawiedliwość człowiekowi niezwykle zasłużonemu dla Polski. Wojskowemu, politykowi, ale także miłośnikowi sztuk pięknych i głowie rodziny. (2/14): Czy polski wywiad wojskowy został należycie przygotowany do działania w warunkach wojennych? Jak wyglądały jego organizacja i możliwości działania w III Rzeszy i w Związku Sowieckim? Czy wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie stanowiło zaskoczenie dla kierownictwa wywiadu oraz władz II Rzeczypospolitej? To tylko niektóre z pytań, na które stara się odpowiedzieć autor książki, historyk, od lat zajmujący się badaniem działalności służb specjalnych w okresie międzywojennym. Niniejsze opracowanie po raz pierwszy omawia w sposób całościowy polską działalność wywiadowczą, zarówno na kierunku wschodnim, jak i zachodnim w przededniu wybuchu wojny. (3/14): Czarna kawaleria pozwala nam zobaczyć wojnę oczami jej uczestników. Poznajemy żołnierzy z krwi i kości. Towarzyszymy im od walk w trudnych górskich warunkach we wrześniu 1939 roku do niezwykłych wyczynów w Normandii, Holandii i Niemczech. Pancerni Maczka to prawdziwi bohaterowie, którzy wyzwolili okupowaną Europę spod władzy Hitlera.Pisarstwo Kacpra Śledzińskiego łączy wiedzę historyczna i porywający styl. Autor czerpie z najlepszych brytyjskich tradycji pisania o historii. Żywo przedstawia sukcesy i dramatyczne losy jednostki dowodzonej przez generała Maczka, jej rozwój od tradycyjnej brygady kawaleryjskiej po nowoczesną dywizję pancerną oraz pełną gorzkiej chwały drogę z Polski do Niemiec.
(4/14): Autor książki stara się odpowiedzieć na pytanie: Jak to się stało, że w Warszawie, w gmachu przy al. Niepodległości, przez tyle lat funkcjonował jeden z najważniejszych instrumentów podległości naszego kraju. Jak to się stało, że dopiero w siedemnastym roku budowania III RP spróbowano rozmontować tę postsowiecką redutę zlokalizowaną w najdalej na Wschód położonym kraju zachodniej części Europy. I jak to się stało, że do realizacji tego zadania polskie państwo wyznaczyło doktora nauk historycznych. (5/14): Józef Kuraś „Ogień” to jeden z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów wojny i okresu powojennego. Mimo upływu kilkudziesięciu lat od samobójczej śmierci Kurasia jego działalność wciąż pozostaje przedmiotem niegasnących sporów i polemik. Opracowanie Macieja Korkucia – efekt kilkunastu lat badań – jest naukowym opisem przedwojennych i wojennych losów „Ognia”. (6/14): Monografia oddziałów Polski Niepodległej walczących zbrojnie z komunistycznym bezprawie na białostocczyźnie po II wojnie światowej.
(7/14): Biografia Wilnianina, oficera Armii Krajowej, więźnia NKWD, historyka Polski Podziemnej. Biografia „Koraba” została podzielona na cztery części. W pierwszej (Wilnianin) przedstawiono genealogię i dom rodzinny, naukę w gimnazjum, okres studencki, działalność społeczno-polityczną, pasję żeglarską, służbę wojskową, walki we Wrześniu. W drugiej (Oficer Armii Krajowej) została ukazana działalność w podziemiu, próba aresztowania przez gestapo, przejście do służby polowej, akcje w partyzantce, wspólne z bolszewikami frontowe działania, walki uliczne w Wilnie. W trzeciej (Więzień NKWD) ukazane zostało aresztowanie, śledztwo, transport do obozu, łagrowa egzystencja, droga powrotna do kraju. W czwartej (Historyk Polski Podziemnej) zostały przedstawione represje bezpieki, życie prywatne i zawodowe, działalność naukowa i kombatancka, przygotowanie, obrona i cenzura druku rozprawy doktorskiej, wyjazdy i kontakty zagraniczne, życie i działalność badawczą w wolnej Polsce. (8/14): Autor, wykorzystując rozległą bazę źródłową, wypełnia „białą plamę” w polskiej historiografii. Sprawę polską w latach drugiej wojny światowej przedstawia przez pryzmat wzajemnych relacji rządu RP na uchodźstwie z władzami szwedzkimi. Dwustronne stosunki dyplomatyczne, zredukowane po podbojach niemieckich do minimum, zintensyfikowały się wraz z sukcesami aliantów. (9/14): Skutki wydarzeń militarnych i politycznych z 1943 r. – rozpatrywane w kategoriach ciągłości procesu dziejowego – uprawniają do stwierdzenia, że był to przełomowy rok II wojny światowej. Ich konsekwencje – zarówno w wymiarze wojskowym, jak i polityczno-ideowym – na długie lata zdeterminowały losy narodów oraz państw Europy.